Pregătiri pentru EURO 2016. Emoții pentru Franța în meciul contra Camerun

574c9d7195f9cf737b980930

Franţa a câştigat cu destule emoţii amicalul contra Camerunului. Partida de la Nantes a început cu un moment de reculegere în memoria lui Patrick Ekeng.

Camerunezii au fost mai periculoşi în primele minute şi şi-au creat două ocazii importante. Franţa a deschis scorul prin Matuidi, găsit excelent în careu de Coman.

Egalarea a venit repede: Aboubakar a punctat pentru 1 - 1.

Până la pauză, francezii au mai înscris o dată prin Giroud. Atacantul lui Arsenal a avut o mare ocazie şi în startul reprizei secunde: a scăpat singur cu portarul, dar nu l-a putut învinge.

Pogba a fost şi el aproape de gol. Finalul de meci a fost incredibil. Camerunezii au egalat în minutul 88, prin Choupo-Moting. Francezii au avut însă timp să dea golul victoriei. Dimitri Payet a executat perfect o lovitură liberă.

S-a terminat 3 - 2 pentru Franţa, care mai are un amical de jucat până la meciul de deschidere contra României. Sâmbătă, selecţionata lui Didier Deschamps joacă împotriva Scoţiei, de la ora 22:00, în direct la Digi Sport 1.