„U” Cluj a câștigat Cupa României la baschet

ubt cluj baschet

Clujenii şi-au trecut în palmares al doilea trofeu al Cupei României, după cel adjudecat în 1995. „U” mai are două finale jucate în ultimii 10 ani, în 2006 şi 2013.

Anul trecut, Cupa României a fost câştigată de BC Timişoara.

„U” a dominat jocul şi după primele 10 minute conduceau cu 18-14, dar în primul sfert au avut şi 8 puncte în plus. Orădenii au reuşit să întoarcă scorul pentru puţin timp în sfertul al doilea (25-22, 28-26), dar la jumătatea partidei scorul era de 36-33 pentru „U”.

CSM CSU Oradea a mai avut o zvâcnire în sfertul al treilea, când a condus cu 48-44, dar clujenii au revenit din nou la cârma partidei, având 52-49 cu 10 minute înainte de final. Gazdele au condus când mai erau 5 minute de joc cu 57-52, dar „U”, condusă excelent de Filip Adamovic, a avut un final foarte bun şi a controlat ultimele minute.

Adamovic a fost cel mai bun om al învingătorilor, cu 24 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive. La U Cluj, antrenorul Marcel Ţenter i-a mai folosit pe Kyndall Dykes 16 p, 2 rec, 4 pd, Roland Torok 1 rec, Ivan Zigeranovic 13 p, Adrian Guţoaia 2 p, 4 rec, 1 pd, Muhamed Pasalic 11 p, 2 rec, 1 pd,Cătălin Baciu 6 p, 4 rec, Andrei Kalnicenko, Nandor Kuti 8 p, 1 rec, 1 pd, Miroslav Todic 2 p.

La orădeni, antrenorul Cristian Achim a rulat următorul lot: Andrei Mandache 5 p, 6 rec, 2 pd,Bogdan Ţîbîrnă 7 p, 4 rec, Sean Barnette 8 p, 5 rec, 3 pd, Uros Lucic 14 p, 2 rec, Bogdan Nicolescu1 p, Cătălin Petrişor 2 pd, Radovan Markovic 13 p, 2 rec, 1 pd, Rareş Paşca 5 p, 4 rec, 1 pd, Salih Nuhanovic 4 p, Will Franklin 11 p, 6 rec, 5 pd.

În semifinale, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a învins-o pe BC Mureş Tg. Mureş cu scorul de 73-67 (19-19, 23-11, 10-18, 21-19), iar CSM CSU Oradea s-a impus fără emoţii în faţa formaţiei CS Dinamo Bucureşti, cu scorul de 88-71 (25-16, 17-20, 24-13, 22-22).