Ghana - SUA 1-2. Scor deschis în 30 de secunde, două goluri în trei minute

sua - ghana - gol dempsey

sursa foto: digisport.ro

În secunda 30, Clint Dempsey a pătruns excelent în careu și a finalizat cu stângul la colțul lung, mingea atingând și bara laterală înainte de a trece linia. 1-0!

Cel mai rapid gol din istoria turneelor finale mondiale a fost reușit de turcul Hakan Șukur, în 2002, în secunda 12.

Scorul de 1-0 în favoarea SUA s-a păstrat până în minutul 82, când Andre Ayew, fiul lui Abedi Pele, aduce egalarea după o fază splendidă a echipei sale. Gyan i-a pasat cu călcâiul în marginea careului, acesta a preluat frontal și a șutat fin, cu exteriorul, la colțul scurt al porții apărate de Howard.

După numai trei minute însă, SUA preiau din nou conducerea, după cornerul executat de rezerva Zusi, care este reluat imparabil în poartă de fundașul Brooks, cu o lovitură de cap, cu pământul, din centrul careului. Scor final, SUA-Ghana 2-1.

Doi jucători ghanezi au văzut cartonașul galben în timpul partidei.

În celălalt meci al grupei G, Germania a învins Portugalia, scor 4-0. Clasament: 1. Germania - 3 puncte, 2. SUA - 3 puncte, 3. Ghana - 0 puncte, 4. Portugalia - 0 puncte.

Etapa următoare programează meciurile: Germania - Ghana și SUA - Portugalia.