EURO 2016 | Polonia - Portugalia, 1-1 scor final. Portugalia se califică la 11 metri

portugalia renato sanches

Błaszczykowski a ratat al patrulea penalti al Poloniei, Quaresma a înscris şi Portugalia merge în semifinale, unde va întâlni câştigătoarea meciului dintre Ţara Galilor şi Belgia.

Lewandowski: 1-1

Cristiano Ronaldo execută primul 11 metri: 1-0 pentru Portugalia

Minutul 120. Încă un final cu 1-1 pe tabelă. Prima echipă calificată în semifinalele EURO 2016 se decide la penaltiuri. Polonia s-a calificat în sferturi după ce a învins Elveţia la 11 metri. Cristiano Ronaldo a ratat un penalti în grupă, în meciul cu Islanda

Minutul 110. Un spectator a intrat pe teren şi a s-a îndreptat în viteză spre Cristiano Ronaldo, pe care a părut că vrea să-l lovească. Portughezul s-a ferit iar spectatorul a fost alergat, jumătate de teren, de circa 10 oameni de ordine. A fost prins  şi scos pe sus

Minutul 105. Nicio schimbare pe tabela de marcaj. Doar pe teren, unde Polonia a început să iasă din propria jumătate, după o lungă perioadă în care a părut prea obosită ca să mai facă altceva decât să se apere. Continuă să aibă avantaj în posesia mingii, cu 52%, dar a strâns doar 10 ocazii de gol faţă de cele 21 ale Portugaliei

Minutul 93. Prima repriză a prelungirilor începe cu un nou luft al lui Ronaldo în faţa porţii poloneze. Al treilea consecutiv

Minutul 90+3. Timpul regulamentar se încheie fără ca nicio echipă să mai marcheze. Meciul intră în prelungiri, două reprize de câte 15 minute

Minutul 85. Singur în faţa portarului polonez, Cristiano Ronaldo nu nimereşte mingea

Minutul 81. Atac periculos al Portugaliei în care mingea, pe care un fundaş polonez încerca să o degajeze, trece milimetric pe lângă poartă şi autogol

Minutul 80. Polonia ţine mai mult de minge - are o posesie de 54% - dar nu mai ajunge decât foarte rar la poarta adversă. Portugalia a strâns 17 ocazii de gol, Polonia doar 8

Minutul 67. Polonia pare o cu totul altă echipa în repriza a doua. Atacaurile nu se mai leagă şi pierde mingea în apropierea careului portughez, înainte să ajungă la atacanţi

Minutul 46. Repriza a doua începe la fel ca şi prima, cu Lewandowski în faţa porţii adverse. Polonezul a ratat de data aceasta

Minutul 45+1. Un singur minut de prelungiri şi pauză la scorul de 1-1

Minutul 33. Renato Sanches (18 ani), cel mai tânăr jucător din lotul Portugaliei, restabileşte egalitatea

Minutul 27. Situaţia pare echilibrată. Polonia a avut posesia mingii în 51% din timp, 13 atacuri şi 4 ocazii. Portugalia a adunat 15 atacuri şi 5 ocazii de gol

Minutul 15. După primirea golului, Portugalia s-a aruncat în atac. A doua ocazie de poartă a Poloniei a venit abia acum şi a fost ratată de Milik. Golul lui Lewandowski din minutul 1 şi 40 de secunde este al doilea cel mai rapid din istoria turneelor finale EURO. Recordul îi aparţine, din 2004, rusului Dmitri Kiricenko. Acesta a marcat în secunda 68 a partidei Rusia - Grecia

Minutul 9. Prima ocazie de gol a Portugaliei îi aparţine lui Cristiano Ronaldo. Mingea şutată de acesta a fost blocată de portarul polonez

Minutul 2. Lewandowski deschide scorul în debutul meciului, dintr-o pasă a lui Grosicki

Polonia

22 Fabiański - 3 Jędrzejczyk, 2 Pazdan, 15 Glik, 20 Piszczek - 11 Grosicki, 5 Mączyński, 10 Krychowiak, 16 Błaszczykowski - 9 Lewandowski, 7 Milik

Antrenor: Adam Nawalka

Portugalia

1 Rui Patrício - 21 Cédric, 3 Pepe, 4 Fonte, 19 Eliseu - 14 William Carvalho - 10 João Mário, 16 Renato Sanches, 23 Adrien Silva - 17 Nani, 7 Ronaldo

Antrenor: Fernando Santos

Arbitru: Felix Brych, Germania

Polonia – Portugalia s-au întâlnit până acum de 10 ori. Cele mai importante dispute au fost cele de la Campionatele Mondiale. Polonia a câştigat în 1986, în Mexic, iar Portugalia în 2002, în Coreea de Sud. Cel mai recent meci a fost un amical disputat în 2012 şi încheiat cu 0-0.