Simona Halep abandonează în al treilea set. Belinda Bencic, câștigătoarea turneului de la Toronto

GettyImages-484129106

Simona Halep a abandonat partida. Belinda Bencic este câștigătoarea turneului.

6-7, 7-6, 0-3. Bencic domină partida, Halep se resimte după efortul depus în setul al doilea.

6-7, 7-6, 0-2. Încă un game pentru Bencic. Simona e din nou copleșită fizic.

6-7, 7-6, 0-1. Bencic câștigă primul game din setul al treilea.

6-7, 7-6. Halep câștigă setul al doilea la tie-break.

6-7, 6-6. Bencic recuperează. Al doilea set se decide la tie-break.

6-7, 6-5. Halep conduce în al doilea set. Românca a revenit în meci după ce a fost condusă cu 5-3.

6-7, 5-5. Cu ultimele puteri, Halep egalează în al doilea set.

6-7, 4-5. Break Halep la 0! Chiar și cu probleme medicale, românca luptă.

6-7, 3-5. Break Bencic. Elvețianca servește pentru meci.

6-7, 3-4. Simona Halep nu se lasă ușor! Salvează un game jucat modest cu un backhand de excepție.

6-7, 2-4. Break Bencic! Adversara Simonei profită din plin de epuizarea fizică a româncei.

Partida este reluată după minute bune de întrerupere.

6-7, 2-3. Bencic profită de jocul mai puțin bun al Simonei. A treia intervenție a medicului, care îi măsoară tensiunea și pulsul jucătoarei noastre. Soarele este puternic, iar Halep nu poartă șapcă.

6-7, 2-2. Simona egalează după un game echilibrat. Jocul româncei e vizibil afectat de durerea de la picior, însă asta nu o oprește să salveze o minge de break.

6-7, 1-2. Break Halep! Din tribune, românii prezența la meci o încurajează. Medicul îi masează gamba stângă.

6-7, 0-2. Simona Halep pare că pierde meciul din mână. Simona a avut de două ori șansa să închidă în favoarea ei game-ul, dar a greșit neforțat, dar Bencic a făcut break la 40.

6-7, 0-1. Game la zero reușit de jucătoarea din Elveția.

6-7 (5-7). Belinda Bencic câștigă primul set. Elvețianca a revenit de la 1-4 în tiebreak, câștigând cinci puncte consecutive. Apoi a închis setul pe serviciul Simonei, 7-5 în tie-break.

6-6. Elvețianca egalează. Primul set al finalei se decide în tie-break. Simona a fost nevoită să facă o pauză de aproape 5 minute și la revenirea pe teren a purtat un bandaj mare pe coapsa stângă.

Meciul a fost reluat, cu Belinda Bencic la serviciu.

6-5. Halep preia din nou conducerea, într-un game foarte scurt, la 15. Simona a solicitat intervenția medicului.

5-5. Bencic egalează. La cei 18 ani ai săi, elvețianca nu pare că are mai puțină experiență decât Simona Halep, acuzând probleme la coapsa stângă.

5-4. Simona conduce pentru prima dată. A fost cel mai lung game al meciului, peste 4 minute. Halep a condus cu 40-0, dar a fost egalată, apoi a salvat o minge de break. Bencic a cerut intervenția antrenorului.

4-4. Break Halep! Greșelile neforțate au fost în acest game în tabăra elvețiencei.

3-4. Simona își ține serviciul și reduce din diferență.

2-4. Bencic e prima jucătoare care reușește să-și facă serviciul.

2-3. Halep a fost condusă cu 40-0, dar a egalat prin trei puncte de excepție. Românca nu a putut să preia conducerea și a trimis un lung de linie afară. S-a enervat, iar apoi a greșit și al doilea lung de linie.

2-2. Simona e mai hotărâtă și reușește un break la 15.

1-2. Belinda Bencic e la conducere din nou, după ce reușește un break la 30. Halep a condus game-ul, dar l-a pierdut deși Bencic a trimis de multe ori afară.

1-1. Halep egalează, break la 40, după ce a revenit de la 15-40.

0-1. Bencic reușește un break la 30.

Actualizare 20:11. A început finala dintre Simona Halep și Belinda Bencic. Românca servește prima.

Actualizare 20:05. Cele două jucătoare au intrat pe teren și fac încălzirea.

Simona Halep a aşteaptat-o degeaba în marea finală pe Serena Williams. În ultimul act va juca împotriva Belindei Bencic, care la 18 ani a reuşit cea mai mare victorie din carieră, împotriva numărului unu mondial, scrie digisport.ro.

Serena Williams a fost un tăvălug în primul set: a condus cu 5-1 şi s-a impus cu 6-3. Sportiva din Elveţia, câştigătoare a primului turneu WTA din carieră în acest an, la Eastbourne, în faţa Agnieszkăi Radwanska, a demonstrat că urcarea până pe locul 20 WTA nu este întâmplătoare.

În setul doi, care în final a fost câştigat de elveţiancă, cu 7-5, Serena a reuşit break-ul la 5-3 pentru adversară. În decisiv, Bencic a reuşit 4 break-uri şi a câştigat cu 6-4. Cei 16 aşi reuşiţi de liderul mondial, faţă de doar unul al elveţiencei, nu fost suficienţi pentru Williams, care a suferit astfel doar a doua înfrângere a anului 2015.

Bencic a devenit astfel cea mai tânără jucătoare de tenis care o învinge pe Williams, de la Maria Sharapova în 2004, pe când rusoaica avea doar 17 ani. Împotriva lui Bencic, Halep a mai jucat o singură dată, anul trecut, în turul al treilea al turneului de la Wimbledon, când s-a impus cu 6-4, 6-1.