Simona Halep - Ana Ivanovici, 6-7 (7-9), 6-3, 3-6. Românca o elimină pe sârboaică și o califică pe Serena Williams

simona halep turneul campioanelor - getty-2

16.50 - Ana Ivanovici o învinge pe Simona Halep în trei seturi, scor 7-6 (9-7), 3-6, 6-3. Jucătoarea din Serbia avea nevoie de o victorie în două seturi pentru a se califica în semifinale. Astfel, la acest scor, pe locul doi în Grupa Roșie rămâne Serena Williams, care merge mai departe.

16.45 - Sârboaica pare tot mai hotărâtă să câștige această partidă. 5-3.

16.43 - Ivanovici reușește un forehand din alergare și conduce cu 4-3 în decisiv.

16.40 - Se joacă umăr la umăr. 3-3 la game-uri.

16.35 - Jucătoarea din Serbia conduce în decisiv. Halep - Ivanovici, 2-3 la game-uri.

16.31 - Halep egalează în decisiv, 2-2. Meciul se joacă de două ore!

16.25 - Ivanovici salvează trei mingi de break și trece la conducere în decisiv, 1-2.

16.21 - Egalitate la game-uri, în decisiv, 1-1.

16.18 - Ana Ivanovici începe bine setul decisiv și câștigă primul game, 0-1.

16.14 - A început setul decisiv, pe serviciul jucătoarei din Serbia.

16.12 - Simona Halep a câștigat al doilea set, scor 6-3. Sârboaica este eliminată de la Turneul Campioanelor, iar Serena Williams se califică în semifinale pe mâna româncei. Urmează setul decisiv.

16.11 - Halep câștigă game-ul, 5-3, după o fază memorabilă. Simona a egalat la avantaj printr-un punct prin care a trimis-o pe sârboaică direct pe bancă. Ivanovici a izbucnit în râs.

16.05 - De la minge de 5-1 pentru Halep, Ana Ivanovici a făcut 4-3 la game-uri. Speranțele lui Ivanovici cresc din ce în ce mai mult. Pentru calificarea în semifinale, jucătoarea din Serbia are nevoie de o victorie în două seturi.

16.01 - Ivanovici îi mai ia Simonei un game, 4-2. În acest game probabil că s-a jucat cel mai frumos punct.

15.55 - Simona servește foarte sigur și își adjudecă game-ul, 4-1.

15.53 - Dublă greșeală din partea Anei Ivanovici și Halep se distanțează la game-uri, 3-1.

15.48 - Halep conduce la game-uri, 2-1.

15.45 - Punct superb câștigat de Ivanovici. 1-1 la game-uri.

15.42 - Halep câștigă primul game din setul al doilea, 1-0. În urma acestui joc, românca și-a asigurat locul 1 în grupă indiferent de rezultatul final al acestui meci.

Simona Halep va juca semifinala de la Turneul Campioanelor contra jucătoarei din Polonia Agnieszka Radwanska.  Meciul se joacă sâmbătă, de la ora 13:00, și va fi transmis în direct la Digi Sport 2.

15.38 - Ivanovici câștigă primul set, scor 7-6 (9-7) și rămâne în turneu.

15.29 - Tie-break! Simona egalează la 6-6.

15.25 - Ivanovici câștigă al patrulea game consecutiv și trece din nou în avantaj, 5-6. Simona va servi pentru tie-break.

15.22 - Ivanovici rămâne în meci, după ce egalează la game-uri, 5-5.

15.18 - Ivanovici a întors soarta game-ului de la 0-30, a luat patru puncte la rând și s-a menținut în cursa pentru calificarea în semifinale. Halep va servi pentru câștigarea setului! Dacă o face, Serena Williams este calificată în penultimul act, iar Ivanovic eliminată.

15.12 - Sârboaica a avut trei mingi de break, dar românca a egalat la 40-40. Ivanovici câștigă pentru 5-3.

15.07 - Halep conduce cu 5-2 și va servi pentru set.

15.04 - Ivanovici reduce din avantaj, pe serviciul Simonei, 4-2.

15.00 - Dublu break pentru Simona, 4-1.

14.55 - Halep se distanțează la două game-uri, după o revenire spectaculoasă de la 0-40.

14.50 - Simona preia conducerea la game-uri, 2-1. Românca a condus cu 30-15, s-a ajuns la egalitate, dar a reușit să facă break-ul. La 40-30, Ana a trimis un serviciu dat bun inițial, cele două jucătoare se îndreptau spre bancă, dar decizia a fost schimbată în urma contestației lui Halep.

14.45 - Halep a egalat la game-uri. Reprezentanta noastră a reușit două puncte frumoase, iar Ivanovic a făcut două duble greșeli.

14.41 - Ivanovici a câștigat primul game.

14.40 - A început partida dintre Simona Halep și Ana Ivanovici.

14.30 - Cele două sportive au intrat pe teren. Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească. Astfel, Ivanovic va servi în primul game!

În acest moment, în Grupa Roşie a mai rămas de disputat un singur meci, între SIMONA HALEP și ANA IVANOVICIPartida se va juca vineri, de la ora 14:30, în direct la Digi Sport 2. În funcţie de rezultatul întâlnirii se va stabili ierarhia finală a grupei.

SIMONA HALEP - ANA IVANOVICI, TURNEUL CAMPIOANELOR. În acest moment, Simona Halep este pe primul loc, cu setaveraj 4-0 şi 24-7 la game-uri câştigate, după două victorii. Serena Williams a urcat pe doi, după succesul cu Bouchard, având 4-2 la seturi şi 26-22 raportul game-urilor (2-1 la victorii-înfrângeri). Pe 3 se află Ana Ivanovic, cu o victorie şi un eşec, setaveraj 2-2 şi 20-16 la game-uri. Eugenie Bouchard ocupă ultima poziţie şi este eliminată din cursa pentru semifinale.

Clasamentul actual al Grupei Roşii (victorii/înfrângeri, setaveraj, scorul la game-uri):

1. Simona Halep       2-0, 4-0, 24-7

2. Serena Williams    2-1, 4-2, 26-22

3. Ana Ivanovic         1-1, 2-2, 20-16

4. Eugenie Bouchard  0-3, 0-6, 11-36

Astfel, calificarea în semifinale de pe primul loc îi este la îndemână Simonei Halep. Sportiva noastră câştigă Grupa Roşie dacă îi ia cel puţin un set Anei Ivanovic, dar poate rămâne lider şi dacă pierde în două seturi. Practic, pentru a-şi asigura primul loc în grupă, Halep are nevoie de minimum 6 game-uri câştigate în disputa cu Ivanovic, dar nu într-un singur set.

SIMONA HALEP - ANA IVANOVICI, TURNEUL CAMPIOANELOR. Dacă sportiva din Serbia se va impune în două seturi, se va face clasament în 3, iar la setaveraj Simona Halep, Ana Ivanovic şi Serena Williams ar fi la egalitate (4-2). Intervine apoi raportul game-urilor, acolo unde numărul 1 mondial iese din cursă. Aici se va face departajarea între Halep şi Ivanovic, în funcţie de rezultatul de mâine. Dacă sportiva din Constanţa va câştiga 6 game-uri în seturi diferite, va avea un raport de 30-19, iar sârboaica 32-22.

În caz contrar, la un eventual 7-6, 6-0 pentru Ivanovic, raportul ar fi 30-20, respectiv 33-22, caz în care Ana Ivanovic ar fi avantajată. Dacă Simona Halep va câştiga minimum un set, se va califica de pe primul loc în grupă, alături de Serena Williams.

Simona Halep se califică de pe primul loc în grupă dacă:

1. O învinge pe Ana Ivanovic

2. Câştigă un set cu Ana Ivanovic

3. Pierde în două seturi cu Ivanovic, dar câştigă minimum 6 game-uri în seturi diferite

Simona Halep va juca ultimul meci din grupă vineri, de la 14:30, cu Ana Ivanovic. Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 2, dar și LIVE VIDEO&TEXT pe digisport.ro și pe m.digisport.ro.