HOCHEI. Victorie pe gheață

HOCHEI-1

A fost meciul fraților Biro, Matyas și Gergo, care au înscris pentru brașoveni. După o primă repriză albă, Matyas Biro a deschis scorul iar Akos Berta a egalat pentru oaspeți. Gergo Biro a punctat pentru 2 la 1 în finaul perioadei pentru ca același jucător să stabilească și scorul final în ultima repriză.

A fost cea de 3-a victorie în timp regulametar pentru brașoveni în acest sezon din Liga Mol. Pentru brașoveni urmează în acestă seară duelul cu HSC Miercurea Ciuc, joc ce contează atât pentru Liga cât și pentru campionatul intern, iar marți și miercuri de la ora 18.30 în Patinoarul Olimpic au loc jocurile cu Miskolc și Ujpest din Liga Mol.

Între timp clubul brașovean a primit vestea că a câștigat cu 5-0, la masa verde, meciul din deplasare cu Miskolc, pierdut pe gheață, 2-7. Maghiari nu au respectat regulamenul Ligii Mol, care spune că un jucător poate evolua într-un singur meci pe zi în cadrul competițiilor naționale și internaționale.

Trei jucători de la Miskolc au în acea zi în campionatul de juniori al Austriei.