VÂLCEA. Maraton montan, în scop caritabil. Banii strânși din donații ajung la copiii bolnavi de cancer

070715 maraton

Maraton montan în scop caritabil, sâmbătă, la Cozia, în Vâlcea. Peste 400 de participanți de toate vârstele s-au înscris la linia de start pentru a lua parte la un concurs de alergare prin munți. Cel mai lung traseu, de 30 de kilometri a fost o experiență de neuitat pentru cei care s-au încumetat să urce cărările înguste. Banii strânși din donații și din taxa de participare vor ajunge la copiii bolnavi de cancer.

Puțin înainte de ora 09.00, sute de persoane au așteptat cu nerăbdare să plece în cursa montană.

Pentru toți alergătorii, experiența a fost una de neuitat. Cel mai în vârstă participant, de 63 de ani, este campion național și a luat parte la 82 de maratoane.

Concursul promovează alergarea montană, dar și strângerea de fonduri în scop caritabil. Taxa de participare a fost de 100 de lei. Toţi banii vor ajunge la copiii bolnavi de cancer.

Veniți din toată țara, participanții au alergat prin munți fără să se dea bătuți.

Anul acesta, Cozia Mountain Run a reușit să adune peste 400 de participanți, dublu față de ediția precedentă.