Victorie la debutul în play-off. CS Universitatea - FC Olt, 4-1

180414 CSU

CS Universitatea Craiova a debutat cu dreptul în play-off, după ce a trecut astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, de FC Olt Slatina. Craiovenii au început bine meciul, iar portarul Mogoşanu şi-a introdus mingea în propria poartă, în minutul 13, după lovitura de cap în bară a lui Pleşan.

Oaspeţii ar fi putut egala, dar rezultatul primei repriza a fost 1-0. Cu un avantaj minim pe tabelă, elevii lui Gabi Balint au continuat să atace deciși să rezolve rapid soarta partidei. În doar 17 minute din partea a doua, alb-albaștrii au înscris de trei ori prin vedetele Pleșan, Izvoranu și Curelea spre liniștea lui Balint și a fanilor aflați pe „Ion Oblemenco”. Scorul final a fost stabilit de Quist, care a marcat golul de onoare cu două minute înainte de final.

Deşi au venit cu speranţe mari în Bănie, oaspeţii au fost dezamăgiţi la final de rezultatul de pe tabela de marcaj.

În următoarea etapă, CS Universitatea joacă pe teren propriu cu Gloria Bistriţa, sâmbăta viitoare, de la ora 16:00.