RCM Timișoara, prima victorie fără bonus ofensiv

rcm

Fără Calafteanu, Fercu şi Kinikinilau, campioana a avut emoţii în prima repriză a meciului cu Steaua. RCM a deschis tabela prin eseul lui Lemnaru, transformat de Conache, dar oaspeţii au egalat imediat, profitând de o eroare în defensiva bănăţenilor.

După pauză, gazdele au forţat în atac, iar defensiva bine organizată a Stelei a cedat mai întâi în faţa arbitrului, care a acordat eseu de penalizate pentru anti-joc. Dumbravă a redus din handicap, iar emoţiile timişorenilor s-au risipit numai cu cinci minute înainte de final. Eseu - Carpo, transformat de Conache şi se făcea 21-10.

În căutarea bonusului defensiv, Steaua a pornit înspre 22-ul gazdelor, dar n-a mai reuşit decât trei puncte, prin lovitura de pedeapsă transformată de acelaşi Dumbravă.

RCM Timișoara nu a obţinut bonusul ofensiv, dar s-a apropiat la două puncte de Baia Mare, echipă pe care o va întâlni la Timişoara, peste două săptămâni, în Cupa României.

redactor: Ionuţ Suciu
operator: Dan Şoşdean