Sari la conținut

Moto - Motocross Cup, final de sezon

11 octombrie 2014. Cum bine știm încă din copilărie, orice poveste are și un sfârșit. Oricât de frumoasă ar fi. De fapt, cu cât e mai frumoasă, cu atât parcă se sfârșește mai repede. Iată că am ajuns astfel la finalul sezonului în Motocross Cup, care nu a fost unul fericit pentru toată lumea.

George Căbăl a fost nevoit să se împace cu postura de spectator în etapa a cincea, de la Sfântu Gheorghe, după ce a suferit o defecțiune la motocicletă în antrenamente. Tot spectator a fost și Adrian Răduță, care a ales să-și menajeze genunchiul accidentat runda trecută, la Zărnești.

La clasa MX1 s-a impus Mihai Stoichescu, iar la MX2 Virgil Corbea. Fiind vorba despre o competiție privată, nu s-au putut acorda titluri de campion, dar cele mai multe puncte, la MX1, le-a strâns Ionuț Cojanu, în timp ce câștigătorul de la Sfântu Gheorghe, Virgil Corbea, a fost cel mai bun în clasa MX2.