BASCHET.  Înfrângere în Banat

BASCHET OLIMPIA-1

Brașovencele au început perfect jocul de la Timișoara și după cinci minute erau în avantaj 11-3. Timișorencele au revenit în joc însă la finalul primului sfert Olimpia conducea cu un punct avans, scor 16-15. Sfertul doi a aparținut gazdelor în totalitate. Timișoara a intrat la cabine în avantaj de zece puncte, scor 41-31.

După pauză, elevele pregătite de Dan Calancea și Nenad Marinkovic au intrat foarte bine în teren și au câștigat sfertul trei cu scorul de 22-13, astfel că înainte de ultimele zece minute ale jocului scorul era 54-53 pentru formația de pe Bega. Oboseala brașovencelor a fost evidentă în ultimele 10 minute iar bănățencele s-au impus cu 78-70.

Carla Bartee a terminat jocul cu 23 de puncte înscrise și 15 recuperări și a fost cea mai bună jucătoare din tabăra oaspetelor. În runda următoare trupa de sub Tâmpa va juca împotriva formației BC ICIM Arad.