BASCHET. Mai aproape de trofeu

BASCHET PLOIESTI

În faţa propriilor suporteri, prahovenii au avut un start excelent de partidă. Au încheiat cu opt puncte avans primul sfert. Ardelenii au echilibrat disputa în actul secund, în care s-au apropiat la un punct, însă deficitul de opt puncte s-a menţinut şi la pauza mare. Evoluţia bună a lui Ivan Zigeranovic le-a oferit un avans liniştitor gazdelor înaintea ultimului sfert. Andrei Căpuşan a apropiat-o pe BC Mureş la două puncte, însă Cătălin Burlacu a fost determinant în ultimele minute, iar CSU Ploieşti s-a impus cu 79 la 70.

Cel mai titrat jucător român în activitate, Levente Szijarto, i-a dedicat succesul fostului antrenor Vladimir Arnautovic, care are mari probleme de sănătate.

Meciul al doilea al finalei va avea loc tot la Ploieşti, marţi, în direct la Digi Sport 2, de la ora 20:00.