BIATLON.  Cursă bună pentru Cornel Puchianu

SPORT BIATLON 041214

Sportivul pregătit de Vasile Gheorghe și legitimat la la CSAMB Predeal, a terminat concursul pe locul pe locul 28, cu timpul de 58.34.5, având 3 minute de penalizare, în condiţiile în care la ultima tragere a ratat două ţinte. În urma acestui rezultat, Puchianu a acumulat 13 puncte în clasamentul Cupei Mondiale și promite un sezon foarte bun.

La cursa din Suedia, brașoveanul a încheiat în fața unor sportivi importanți precum Daniel Mesotisch din Austria sau francezul Martin Fourcade, câştigătorul ultimei ediţii a Cupei Mondiale. Marian Dănilă, celălalt „tricolor" care a luat startul în Suedia a încheiat pe locul 90 din 100 de sportivi care au încheiat.

Pe primul loc s-a situat norvegianul Emil Hegle Svendsen, iar podiumul a fost completat cu ucraineanul Serghei Semenov şi cehul Michal Slesingr.