Eşec în Banat

BASCHET SIBIU 241214

CSU Sibiu a cedat în deplasare contra celor de la BC Timişoara, în ultima etapă din acest an a Ligii Naționale de Baschet. Chiar dacă au început slab meciul, bănățenii și-au revenit și s-au impus în final cu 92-75, după două eșecuri consecutive. Pe Bega, CSU Sibiu a început mai bine: a câștigat primul sfert cu 20-17, iar la mijlocul sfertului 2 avea chiar 10 puncte avans pe tabelă. De la gazde, Vladimir Tica a reușit un meci excelent, cu 21 de puncte marcate și 5 recuperari, astfel că le-a adus pe gazde la conducere pentru prima oară în meci, după 20 de minute de joc. În sferturile doi si trei a fost o singură echipă pe teren: BC Timișoara. Gazdele s-au impus cu 24-13 și 30-26. Cele 19 puncte și 7 recuperări ale lui Leroy Hurd, de la oaspeți, nu au fost suficiente, iar scorul final a fost 92-75 pentru bănățeni. CSU Sibiu a terminat turul de campionat pe locul 4 cu 19 puncte, aflânduse la un singur punct în spatele ocupantei locului 3 BC Piteşti şi la 4 în spatele liderului CSM Steaua Bucureşti.

Redactor: Adrian Susanu