Eșec pe teren propriu

BASCHET MEDIAS

Gazdele erau favorite la startul partidei, dar au fost depășite la toate capitolele de bănățeni. Oaspeții au început foarte bine jocul și după prima repriză au avut un avans considerabil de 15 puncte 39 la 24. Medieșenii au avut un sfert trei foarte bun când au redus ecartul la doar 8 puncte, dar timișorenii și-au asigurat victoria în ultimele 10 minute când s-au desprins la 21 puncte pentru scorul final de 85 la 64.

Doug Plumb, cu 14 puncte și 5 recuperări, a fost cel mai eficient jucător din tabăra Gazului. Pentru medieșeni urmează ultimul meci din acest an, cel din etapa a 13-a a Ligii Naționale de Baschet.

Elevii lui Ovidiu Teleabă vor evolua în deplasare marți, 23 decembrie de la 18:45 contra celor de la Energia Tg. Jiu. În sezonul trecut, oltenii s-au impus în ambele dispute directe din sezonul regulat, dar ardelenii sunt în avantaj per totalul disputelor cu 12 victorii din 19 meciuri.