HANDBAL. Înfrângere în derby

HANDBAL CORONA

Echipa antrenată de Mette Klit a început în forţă partida din Sala Polivalentă şi în minutul opt avea deja un avans de trei goluri. Ambele apărări şi-au făcut treaba în prima repriză, astfel că la pauză a fost 12 la 10 pentru gazde. Campioana mondială din poarta CSM-ului, brazilianca Mayssa Pessoa, a fost imbatabilă de la şapte metri în ambele reprize, iar Corona nu a putut ţine pasul cu adversarele.

S-a terminat 25 la 19 pentru CSM Bucureşti, care poate redeveni lider dacă se impune şi pe terenul lui HCM Baia Mare, duminică, de la ora 17:15, în direct la Digi Sport 1.

Cu şapte reuşite, suedeza Linea Torstensson a fost cea mai bună marcatoare a partidei. La 35 de ani, Aurelia Brădeanu s-a remarcat din nou în tabăra Coronei, cu şase goluri.