HOCHEI. România impresionează la Campionatul Mondial

HOCHEI CAMPIONAT

Tricolorii au reuşit o nouă prestaţie foarte bună în faţa unui adversar cu pretenţii şi în acest moment pot spera chiar la promovarea în eşalonul superior. Contra Lituaniei românii au început bine şi după 15 minute echilibrate au deschis scorul prin jucătorul Coronei Braşov, Balazs Gajdo. La prima pauză a fost însă 2 la 0 după reuşita lui Marton. A fost apoi 4 la 0 după 40 de minute, reuşitele actului secund fiind semnate de Sandor şi Rokaly.

În ultima treime pentru România au înscris Szennyes şi Ferencz-Csibi. De remarcat şi în acest joc evoluţia sigură a portarului Ors Adorjan. Joi elevii lui Cornel Chiriţă şi Laszlo Kovacs dau peste marea favorită a grupei, Polonia, de la ora 20:30. În cazul unui succes tricolorii pot visa la promovarea în următorul eşalon, divizia 1, grupa B. În ultimele două jocuri din grupă România întâlneşte Croaţia şi Marea Britanie.