Baschet. U-BT Mobitelco, la un pas de finală

baschet u-1

Baschetbaliştii clujeni au controlat primele două sferturi ale meciului din Sala Sporturilor "Horia Demian" şi la pauză aveau un avantaj de 12 puncte, scor 41-29. Prahovenii au ieşit mult mai motivaţi de la cabine şi au echilibrat situaţia în sfertul 3. Mai mult, au început ultimul sfert în avantaj, scor 54-56, graţie unui buzzer-beater al lui Filip Adamovici.

Ultimele 10 minute s-au jucat la intensitate maximă, iar suspansul s-a păstrat până la final. Ambele echipe s-au succedat la conducere, dar împinşi din spate de un public electrizant, "studenţii" s-au impus în cele din urmă cu 75-74. Coşul cu fault al lui Ivan Kuburovic, din ultimele secunde, a cântărit decisiv.

Meciul patru se joacă astăzi, de la ora 20.00, şi va fi transmis în direct de Digi24 Cluj-Napoca. O victorie le aduce clujenilor calificarea în finală. O înfrângere împinge confruntarea în decisiv, care s-ar disputa luni, de la ora 20.00, la Ploieşti.