Baschet. "U" BT părăseşte Cupa României după înfrângerea de la Timişoara

baschet

"Studenţii" clujeni au cedat la Timişoara, la 13 puncte diferenţă, scor 72-85, după ce partida tur o câştigaseră cu 73-71.

Meciul din Sala "Constantin Jude" a fost echilibrat în primele trei sferturi. Cele două formaţii s-au succedat la conducere până în ultimele 10 minute, când bănăţenii au apăsat pedala de acceleraţie. Americanul Kelvin Lewis şi bosniacul Zlatko Jovanovic au dat recital la aruncările de trei puncte, în timp ce elevii lui Dorin Pintea nu au găsit soluţii la celălalt panou. Astfel, bănăţenii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, în timp ce clujenii mai rămân cu doar două obiective, campionatul şi EuroChallenge.

Luni, de la ora 19:00, "U" Banca Transilvania primeşte la Cluj vizita campioanei CSU Ploieşti, în prima etapă din Liga Naţională.