Fotbal. Petrolul Ploieşti - CFR Cluj: 1-2

cfr cluj

Petrolul a suferit prima înfrângere în acest sezon din Liga 1. Sub privirile lui Mircea Lucescu, lupii galbeni au început cu emoţii partida cu CFR Cluj. Larie putea deschide scorul, dar Cobrea a respins în corner. Pe finalul primei reprize, Rada a executat bine o lovitură liberă, iar portarul prahovenilor a respins în faţă, de unde Jakolis a reluat pentru 1-0.

Oamenii lui Răzvan Lucescu au intrat mai bine in joc după pauză şi Teixeira a egalat după o greşeală a lui Deac. Gazdele puteau să mai marcheze o dată, când Larie a greşit în faţa lui N'Koyi, dar Felgueiras a intervenit excelent.

Partida s-a terminat urât pentru ploieşteni. Teixeira a luat al doilea galben pentru că a executat o lovitură liberă înainte de fluierul arbitrului. Sebastian Colţescu l-a eliminat şi pe Geraldo, după ce i-a dat al doiela galben pentru henţ.

Cu doi jucători mai puţin pe teren, Petrolul nu a rezistat şi a primit golul al doilea. Deac i-a centrat lui Tade, care a stabilit scorul final: Petrolul - CFR: 1-2.

Oamenii lui Vasile Miriuţă au ajuns la patru victorii în primele şase etape din acest sezon.