Fotbal. "Studenţii" au picat examenul cu Rapid Viena

STUDENTII AU PICAT

Tehnicianul Mihai Teja a folosit două garnituri diferite în cele două reprize, iar în primul 11 au apărut patru dintre noile achiziţii, fundaşii Petar Jovanovic şi Mateus Maciel, precum şi mijlocaşii Raul Costin şi Saşa Stojanovic.

Austriecii au deschis scorul după un sfert de oră de joc prin Louis Schaub, în urma unei lovituri libere. Acelaşi Schaub a majorat avantajul gazdelor 5 minute mai târziu, cu un şut spectaculos care s-a dus în vinclul porţii apărate de Robert Veselovsky. Imediat după pauză, Deli Alar a făcut 3-0 pentru Rapid Viena, profitând de o gafă a lui Fofana. Tabela a fost închisă de Mario Pavelici, în minutul 83, după o altă nesincronizare în centrul defensivei "studenţilor".

Universitatea Cluj joacă mâine al doilea meci de verificare din stagiul austriac, cu ruşii de la Kuban Krasnodar.