Maraton internaţional la Cluj

140414 MARATON INTERNATIONAL-1

Vârsta nu a fost un obstacol pentru cei care au ţinut neapărat să ia startul la maraton. Un alergător, în vârstă de 80 de ani, a venit special de la Arad, pentru a participa la concurs. Chiar dacă nu a câştigat, a fost mulţumit de performanţa sa.

Au fost cinci probe, din care trei în competiţia oficială: maraton, semimaraton şi maraton ştafetă. Pe lângă acestea, s-a dat startul într-o probă specială pentru copii şi într-una pentru amatori.

La maraton, primul care a trecut linia de sosire a fost un tânăr din Kenya. În 2 ore şi 26 de minute, acesta a alergat 42 de kilometri.

Românii au fost câştigători la semimaraton şi la maraton-ştafetă. La ultima probă a participat si primarul Emil Boc, care a avut un mesaj pentru tineri.

"Acesta este mesajul meu: să facă sport, este cea mai ieftină şi cea mai eficientă investiţie în sănătate şi mă bucur că anul acesta sunt mult participanţi", a spus edilul.

Maratonul Internaţional se află la a patra ediţie.