Au sărbătorit Ziua Națională prin sport

CROSS 1 DEC

Ediţia a 15-a a Crosului 1 Decembrie care s-a disputant sub motto-ul „Aleargă pentru sănătatea ta, aleargă pentru România!", a adunat la start 200 de concurenţi.

Traseul a fost unul devenit deja tradiţional: strada Traian - bulevardul Tomis - bulevardul Ferdinand - strada Mircea cel Bătrân - bulevardul Mamaia - bulevardul Tomis, cu sosire la Liceul Internaţional.

La fete, învingătoare a fost Andreea Timofei, urmată pe podium de Nicoleta Zăvelcă şi Diana Pivniceru. La băieţi, pe primul loc s-a clasat Cristian Bornaz, iar podiumul a fost completat de Sabin Vasile şi Daniel Antonaru.

Întrecerea a fost organizată de Liceul Internaţional de Informatică din Constanţa, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa, Asociaţia Judeţeană de Atletism, Inspectoratul Şcolar Judeţean şi Şcoala Gimnazială Spectrum Constanţa, alături de partenerii lor.

reporter: Tudorel Ene
operator: Viorel Niţă