Ana Maria Brânză şi Eduardo Munzone, câştigătorii Turneului "Alfredo Bachelli"

101114 SCRIMA

Ediția a patra a turneului de scrimă „Alfredo Bachelli”, disputată în Craiova, a fost și cea mai reușită de până acum. La competiția găzduită de Sala Polivalentă au participat peste 130 de sportivi din zece țări.

Câștigători au fost, la masculin, italianul Eduardo Munzone, cel care a trecut în finală, cu 12-6, de craioveanul Alin Mitrică, legitimat la CSU Craiova, şi la feminin, Ana Maria Brânză, care a câștigat pentru a doua oară trofeul, după ce a dispus în finală de Simona Gherman, cu 12-10. Primi opt sportivi, atât în competiția masculină, cât și în cea feminină, au primit medalii și premii, valoare acestora depășind 10.000 de lei.

Competiția desfășurată în Polivalentă a fost un vis realizat pentru antrenorul coordonator al Naționalei, Dan Podeanu, cel care a răspuns prezent alături de tot lotul feminin.