Baschetbaliştii au părăsit Cupa. SCM Craiova - ASESOFT Ploieşti, 71-97

031014 BASCHET

Baschetbaliştii de la SCM Craiova au ratat calificarea în sferturile Cupei Românie, după înfrângerea categorică suferită pe teren propriu în partida cu ASESOFT Ploieşti. Încurajaţi de peste 3.000 de suporteri, craiovenii, doar cu Trevis Bureau din echipa de anul trecut, au început bine şi au avut 16-8.

Din acel moment, oaspeţii au apăsat pe acceleraţie şi au răsturnat situaţia pe tabela de marcaj. La pauză, scorul a fost totuşi unul strâns, 35-33 pentru ploieşteni, dar în partea a doua, pe teren a fost practic o singură echipă, iar la final, tabela Sălii Polivalente arăta 97-71 pentru trupa lui Arnautovic.

Tehnicianul oaspeţilor a ştiut că la final vor obţine calificarea în competiţie. Valoarea lotului şi-a spus cuvântul în faţa unei echipe încropite în grabă în această vară.

Pentru craioveni urmează derby-ul de duminică, din campionat, din prima etapă, de la Tg. Jiu, cu Energia, partidă ce va fi în direct la Digi Sport, de la ora 17:00.