Baschetbaliştii, victorie după o pauză de o lună. "U" Cluj - SCM "U" Craiova, 62 - 76

241114 VOLEI

După o pauză de fix o lună, echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a câștigat o nouă partidă în Liga Națională, pe terenul ultimei clasate Universitatea Cluj, acolo unde s-a impus cu scorul de 76-62.

Ultimul succes al trupei lui Mandici data din 25 octombrie, pe teren propriu cu cealaltă reprezentantă a Clujului în primul eșalon, UBT. Sub Feleac, oltenii și-au asigurat liniștea încă din primul sfert, pe care a reușit sa-l câștige la 10 puncte, scor 28-18. Din acel moment gazdele au reușit să echilibreze jocul și pe fondul rotației făcute de antrenorul craiovei, iar diferența la pauza mare a fost redusă cu un punct, scor 39-30. În parțialul trei craiovenii au mai luat puțin avans, iar înaintea ultimelor 10 minute, Bureau și compania aveau un avans de 14 puncte. Sfertul patru s-a încheiat egal la 18-18, iar oltenii au reușit astfel să-și treacă în cont al patrulea succes din cele șapte jocuri disputate în Liga Nașională, al treilea pe teren străin. Cel mai bun marcator al trupei lui Mandic, a fost sârbul Krstanovic cel care şi-a trecut în cont, 20 de puncte. În următoarea etapă craiovenii joacă sâmbătă de la ora 17.30 pe teren propriu cu ASESOFT Ploiești, campioana țării, formație împotriva căreia a pierdut acum două luni în cupă tot la Craiova la o diferenţă de 26 de puncte, scor 71-97.