Craiova a organizat Campionatul Naţional de spadă

090516 STIRE SPORT SPADA

Lotul național este la pregătire în Bănie

Sala de sport a Liceului cu program sportiv “Petrache Trișcu” a gazduit finalele Campionatului Național de spadă, atât la individual, cât și pe echipe. Doar 36 de sportive au luat parte la o competiția organizată de federația de specialitate. La individual, podiumul a fost acaparat de spadasinele de la Steaua care au câștigat toate cel trei medalii. Pe prima treaptă a urcat Simona Gherman, urmată de Pop și Ana Maria Popescu, fostă Brânză.

La proba pe echipe, tot sportivele de la Steaua s-au impus, după ce au câștigat, la mare luptă, titlul în fața lui Dinamo. Cu olteanca Loredana Dinu Iordăchioiu în mare formă, dinamovistele au fost aproape de a da lovitura, dar au pierdut cu 40-45.

Universitatea Craiova s-a clasat abia pe locul patru, după ce a pierdut la mare luptă, disputa cu Oradea, pentru treapta a treia a podiumului cu 43-45