Eşec usturător în Ghencea. Steaua - CS Universitatea, 3-1

040814 ESEC GHENCEA

La primul sezon în Liga 1, CS Universitatea Craiova a mers cu planuri mari în Ghencea.

Numai că socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea de la Bucureşti, iar apărarea echipei lui Jerry Gane a cedat încă de la primul atac al Stelei, atunci când Adi Popa a deschis scorul după numai patru minute de joc. În minutul zece craiovenii au cerut gol la reluarea lui Nuno Rocha, dar mingea a fost respinsă de pe linia porţii de Pârvulescu. Sânmărtean, revenit în primul unsprezece al Stelei, a majorat diferenţa din lovitură liberă, de la 25 de metri iar roş-albaştrii au intrat cu avantaj de două goluri la vestiare. Steaua a redus viteza în repriza a doua, iar Curelea a fost aproape să reducă din diferenţă în final. În loc de 2-1, a fost 3 la 0: Varela a înscris după o centrare venită de la Sânmărtean. Craiova a reuşit să înscrie golul de onoare imediat: juniorul Andrei Ivan a închis tabela la 3-1 în ultima fază a meciului.

Pentru CS Universitatea urmează vineri meciul de pe teren prorpiu cu FC Viitorul Voluntari, formaţie care a pierdut cu scorul de 1-2 meciul de pe teren propriu cu Rapid Bucureşti.

Craiova rămâne cu un singur punct după două etape şi un golaveraj de 2-4.