FOTBAL. Jucătorilor de la CSU le priesc adversarii polonezi. Două victorii şi un egal, cu echipele din Polonia

090215 meci craiova

CS Universitatea Craiova a obţinut al doilea succes consecutiv, cu acelaşi scor, 2-1, tot împotriva unei echipe de top din Polonia. După victoria cu Jagellonia, locul cinci în campionatul intern, duminică seara, trupa cuplului Cârţu - Săndoi a trecut de Wisla Cracovia, ocupanta locului trei la finalul turului, în Polonia.

După o primă repriză echilibrată, în startul părţii secunde, craiovenii au reuşit să deschidă scorul, în minutul 49 prin Brandan, cel care a executat perfect o lovitură liberă de la peste 20 de metri. Oltenii au atacat mereu, dar golul doi a venit în minutul 71, când Băluţă a reluat din careu o acţiune prelungită la care a mai participat şi Bawab. Doar 100 de secunde au avut alb-albaştrii avantaj de 2 goluri, pentru că Guerrier a profitat de o greşeală în defensivă. Fără cei trei jucători plecaţi la lot, Cârţu şi Săndoi au aruncat în luptă o echipă apropiată de cea cu care probabil va începe meciul cu Pandurii, de peste două săptămâni, din campionat. Astfel au jucat: Straton - Achim, Frăsinescu, Acka, Briceag - Mateiu, Madson, Brandan, Târnăcop - Bawab şi Rocha. Pe parcurs au mai intrat Băluţă, Ivan, Kay şi Varga. În această săptămână, craiovenii vor reveni în ţară.