HANDBAL. Înfrângere în ultima secundă. HCM Vâlcea - SCM Craiova, 27 - 26

280115 handbal infrangere

Handbalistele de la SCM Craiova au pierdut dramatic meciul din etapa a 16-a din Liga Naţională, din deplasare de la Vâlcea, cu HCM, scor 26 - 27 şi mai au doar un punct avans, faţă de Roman, în lupta pentru locul patru.

Craiovencele au condus ostilităţile 57 de minute, însă la final au trebuit să se recunoască învinse în faţa unei echipe mult mai pragmatice şi care a crezut tot timpul în victorie. În prima repriză, elevele cuplului Roşca-Sbora au avut chiar şi patru goluri avans, 10 - 6 şi 13 - 9, dar la pauză scorul a fost 13 - 12 pentru craiovence, cu un gol al gazdelor, în ultima secundă. Deşi în partea a doua, Apipie şi coechipierele s-au întrecut în greşeli individuale, au reuşit să-şi păstreze avantajul până în ultimele minute. Gazdele au preluat conducerea cu două minunte înainte de final, dar craiovencele au reuşit egalarea. La ultimul atac, vâlcencele au obţinut o lovitură liberă, dar pentru că timpul a expirat, nu au mai avut timp de o schemă. Clara Vădineanu şi-a asumat responsabilitatea aruncării şi a marcat la vinclu, cu largul concurs al craiovencelor care nu s-au apărat prea bine. Cea mai bună marcatoare din tabăra celor din Bănie a fost Cioaric, cu şase reuşite, în timp ce de la gazde, Clara Vădineanu, a marcat 10 goluri. În următoarea etapă, Craiova va avea parte de o partidă dificilă, acasă cu CSM Bucureşti, luni, de la ora 17.00, în direct la Digi24 Craiova.