Medalii pentru pugiliştii craioveni, la Rovinari

091014 box

Cei cinci pugiliști de la CFR - CSM Craiova, care au participat la Turneul Memorial “Titu Folcuți” de la Rovinari, au revenit acasă cu patru medalii de aur și una de argint.

Bogdan Dumitru, Alexandru Badea, Eduard Tudoran și Ionuț Popescu au obținut locul întâi, iar Andrei Voiculescu s-a clasat pe locul al doilea. Turneul a fost unul şi de pregătire pentru Cupa României de juniori, programată în perioada 20 - 26 octombrie, chiar în Bănie, şi organizată de clubul CSM Craiova.

Ionuț Popescu, medaliat cu bronz la seniori în acest an, l-a învins pe Valentin Bălănescu, vicecampion național. Sportivul de 20 de ani din Bănie visează să prindă lotul pentru Olimpiada de peste doi ani de la Rio, din Brazilia.

Alți doi boxeri de la CSM Craiova, din grupa antrenorului Constantin Buzduceanu, au urcat pe podium la „Mănușa Litoralului", competiție găzduită de Constanța. Marius Păpușoiu a obținut medalia de argint la categoria 64 de kg, în timp ce Darius Stănică, 60 de kg, a luat medalia de bronz.