Prima victorie după două luni de secetă. CS Universitatea - OFK Belgrad, 2-1

080914 CSU

CS Universitatea Craiova a reușit prima victorie cu Sorin Cârțu și Emil Săndoi la timonă. Oltenii au învins, într-un joc amical disputat pe stadionul “Ion Oblemenco”, formația OFK Belgrad, cu scorul de 2-1.

Cu multe schimbări în lot, din cauza accidentărilor lui Curelea și Frăsinescu, dar și a prezențelor la loturile naționale ale lui Kay, Rocha, Vaskis și Ivan, cei doi tehnicieni au aruncat în luptă jucători ce au evoluat mai puțin sau chiar deloc în acest start de campionat, cum ar fi Avrămia sau Sin. Și în poartă a debutat fostul dinamovist Bălgrădean, care deși are o parte de vină la golul sârbilor, a avut o evoluție ce i-a mulțumit pe craioveni. Golurile oltenilor au fost marcate de Băluță, în minutul 26, și Pleșan, cu zece minute înainte de final.

Deși a fost doar un joc amical, cei doi tehnicieni ai craiovenilor au trăit meciul ca și cum ar fi fost unul oficial. Ambii au dat indicații, dar și-au și certat jucătorii atunci când au greșit.

Chiar înaintea jocului, craiovenii au reuşit să-l readucă pe Silviu Izvoranu, plecat în vară la Vâlcea.

Sorin Cârțu va fi învitatul emisiunii “Divizia Locală”, în această seară, de la ora 20:00.