Șanse mici de calificare pentru baschetbaliști. SCM Craiova - Sigal Prishtina, 73 - 77

120315 baschet

Formația masculină de baschet SCM-U Craiova a fost învinsă, pe teren propriu, de Sigal Prishtina din Kosovo, cu scorul de 73-77, în meciul tur contând pentru barajul de calificare în semifinalele Ligii Balcanice

După ce au ratat șansa calificării directe în penultimul act, în urma înfrângerii de pe teren propriu cu Kumanovo, oltenii trebuie să treacă de barajul cu kosovarii. Primul sfert a fost echilibrat, scor 15-15, dar la pauza mare, oaspeții au intrat cu avans de șapte puncte, 31-38. Tot adversarii au fost mai eficienți la ieșirea de la cabine și au mărit diferența la 10 puncte, după 30 de minute de joc. În ultimul sfert, craiovenii au mai redus din diferență, dar insuficient pentru a întoarce disputa în favoarea lor, la final scorul fiind în avantajul oaspeților. Bureau cu 19 puncte și Bozovic cu 17, au fost cei mai productivi jucători ai Craiovei. Partida retur se va disputa pe 25 martie, pe terenul formaţiei kosovare. Până atunci, oltenii vor juca sâmbătă, de la ora 19.30, tot pe teren propriu, cu CSU Sibiu, în Liga Națională.