Spadasinii craioveni au luat patru medalii

200515 SPADASINI

Satu Mare a găzduit Campionatul Național (individual), la spadă masculin seniori. Craiova a fost reprezentata de sportivi de la cele trei cluburi, CS Universitatea, CSM și LPS „Petrache Trișcu".

Doar reprezentanții clubului CSU au urcat pe podium, cucerind patru medalii, dintre care una de aur, una de argint și două de bronz. La individual ,Liviu Dragomir a devenit campion național, după ce l-a învins în finală pe Adrian Pop (CSM Satu Mare), cu scorul de 8-7. Colegul de club al lui Dragomir, Alin Mitrică a cucerit medalia de bronz la Satu Mare, după ce, anul trecut, devenea campion. În primii opt s-au mai regăsit alți doi sportivi de la CS Universitatea, Ionuț Trandafirescu (locul 5) și Dorian Pârvan (locul 8). La individual au participat 46 de sportivi. În întrecerea pe echipe, CS Universitatea Craiova, campioana din ultimii doi ani, a avut două echipe pe podium, clasate pe locurile doi și trei. CS Universitatea 1 ,formată din: Alin Sbîrcia, Alin Mitrică, Dorian Pîrvan şi Liviu Dragomir, a fost învinsă în lupta pentru titlu de gazdele de la CSM Satu Mare, care s-au impus în ultima partidă cu scorul de 34-26. Medaliile de bronz au fost adjudecate de către CSU Craiova 2, formată din Mario Persu, Ovidiu Pîrvuleasa, Ștefăniță Vîlceanu, Ionuț Trandafirescu. Spadasinii de la CS Universitatea Craiova au un antrenor nou, Radu Podeanu, care l-a înlocuit pe profesorul Dumitru Popescu. Celelalte două cluburi craiovene prezente în Superligă, CSM și LPS „Petrache Trișcu"s-au clasat pe locurile șapte, respectiv opt.