Victorie dramatică în ultima secundă

150216 handbal victorie

SCM Craiova - U Cluj s-a terminat 30-29

Meci dramatic în Liga Natională de Handbal, între SCM Craiova şi U Cluj. Plecate favorite în această dispută, oltenecele au luat repede avans și au ajuns chiar la șase goluri, 14-8. La pauză, diferența a rămas de doar trei goluri, 16-13. În actul doi, craiovencele au reușit să-şi mărească din nou diferența la șase goluri, 22-16, și nimeni din cei peste o mie de suporteri nu se aștepta la un final încins. Oaspetele au plecat într-o cursă de urmărire și au egalat la 29. Cu un minut înainte de final, la o greșeală în defensiva oltenecelor, Cristina Lazlo a rămas singură cu Mirela Nechita, dar a trimis în bară. Craiova a avut atacul și, cu patru secunde înainte de final, a beneficiat de o aruncare de la margine. Mingea a ajus la extrema Cristina Florica, ce în disperare a aruncat la poartă și a marcat pentru o victorie cu 30-29.

Oaspetele au închiat jocul în lacrimi, Carmen Amariei, cu greu reușind să-și calmeze tinerele eleve.

În următoarea etapă, Craiova va juca la Ploiești, cu CSM din localitate.