Victorie după o aşteptare de două luni. SCM U Craiova - Sigal Priștina, 101 – 82.

150115 baschet pristina

Victorie mare pentru echipa de baschet masculin SCM U Craiova, în Liga Balcanică. Oltenii au învins, în Sala polivalentă, formația Sigal Priştina din Kosovo, cu scorul de 101-82.

Doar în primul sfert oaspeții, cu o echipă mult mai valoroasă, au condus ostilitățile, iar după zece minute tabela arăta 19-22. Din acel moment elevii lui Mandici au preluat inițiativa și la pauza mare aveau un avans de șase puncte. Și după revenirea de la cabine oltenii au menținut tempoul și au reușit să marcheze aproape la fiecare atac. Diferența a crescut cu fiecare minut consumat, la final aceasta fiind de 19 puncte. În tur, Priștina a învins la o diferență de 16 puncte, iar în cazul în care cele două echipe vor fi la egalitate la final, se vor lua în calcul meciurile directe. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost sârbii Micic și Boltic, cu cîte 19 puncte. Craiova este pe locul patru, în grupa B, și este calificată deja în faza următoare, indiferent de rezultatele pe care la va înregistra în următoarele două jocuri. Marțea viitoare, alb-albaștrii vor juca tot acasă, cu albanezii de la Vllaznia, echipă pe care au învins-o și în deplasare. Până atunci vor da însă piept cu Mureș, duminică pe teren propriu, în etapa a doua a returului, de la ora 19.45. Partida din prima etapă cu Energia Tg. Jiu, care ar fi trebuit să aibă loc la mijlocul acestei săptămâni, a fost amânată pentru luna martie.