VOLEI. Au pierdut șansa de a reveni pe podium. Zalău - Craiova, 3 - 1

020215 volei

Echipa de volei masculin, SCM U Craiova, s-a întors fără punct de la Zalău, deși a fost foarte aproape de a-l obține, după înfrângerea cu 1 - 3, în fieful vicecampioanei din sezonul trecut.

Băieții lui Pascu au început foarte slab meciul, iar gazdele și-au adjudecat primele două seturi cu aceșlași scor, 25 - 18. În parțialul trei, craiovenii au trecut la conducerea partidei și după un final încins, au reușit să se impună cu 26 - 24. Setul patru a avut același parcurs ca și precedentul, însă nu și același deznodământ. Craiovenii au avut 23 - 19 și 24 - 21, dar ardelenii au revenit și au egalat la 24. Din acel moment s-a mers cap la cap, până la 28, oltenii având în acest timp nu mai puțin de șase șanse de a trimite meciul în prelungiri. Nu au făcut-o și au fost pedepsiți. Au cedat cu 38 - 30 și astfel au pierdut șansa de a trimite meciul în decisiv și poate de a-și lua revanșa față de înfrângerea din tur, cu 2-3. A fost a doua înfrângere din acest sezon, fără punct câștigat. Miercuri, de la ora 17.00, craiovenii joacă într-un derby pentru locul trei la București, cu Dinamo. Cele două echipe sunt despărțite în acest moment de două puncte. Dinamo având 29, iar alb-albaștrii 27. În schimb fetele au obținut o victorie importantă pe teren prorpiu, cu CSM Lugoj, 3 - 1 și astfel, cu cele trei puncte păstrează șanse foarte mari în a evada din subsolul clasamentului.