Voleibaliştii au luat set în Italia. Trentino - SCM U Craiova, 3-1.

230115 volei trentino

Echipa masculină de volei SCM U Craiova s-a oprit în sferturile de finală ale Cupei CEV, dar se poate lăuda că a câştigat un set în disputa cu formaţia Trentino, în partida retur care a avut loc aseară în Italia.

Oltenii au început timorat jocul şi au cedat primele două seturi la 15 şi la 16. În parţialul trei şi pe fondul relaxării echipei gazde, trupa lui Pascu a reuşit să dea lovitura şi să-şi adjudece setul la 20, o performanţă cu care se pot mândri peste ani. Italienii nu au mai dat apoi nicio posibilitate craiovenilor. Au trimis jocul în decisiv şi şi-au adjudecat setul patru la 15. Astfel, Trentino, triplă câştigătoare a Ligii Campionilor, s-a impus cu scorul de 3-1 şi merge mai departe în CEV Cup. Craiovenilor le rămân acum cele două competiţii interne, Campionat şi Cupă. Duminică, de la ora 17.30, vor juca în Divizia A, cu Steaua pe teren propriu. Tot în Polivalentă vor juca şi săptămâna viitoare în Cupa României, cu CSM Bucureşti.