Voleibaliştii craioveni au ratat calificarea în finală

080414 VOLEI

Echipa masculină de volei SCM „U” Craiova a ratat calificarea în finala campionatului, după ce a cedat, în cinci seturi, meciul decisiv cu Volei Club Municipal Zalău. Susţinuţi de aproximativ 3.000 de suporteri, craiovenii au început slab partida și au pierdut primul set la 20.

Certați de Dan Pascu, oltenii au intrat mai deciși pe teren și s-au impus în setul secund, cu 25-20. Toată lumea se aștepta în acel moment ca alb-albaștrii să preia controlul meciului, însă oaspeţii au fost mai buni în setul trei, şi s-au impus categoric la 15. Setul patru a fost o copie identică a celui adjudecat de Zalău, dar cu oltenii câștigători la 18. În decisiv, ardelenii au fost mai concentraţi, iar în urma unor greșeli la preluare ale elevilor lui Pascu, scorul final a fost 15-8 pentru oaspeţi.

Craiovenilor nu le rămâne acum, decât să joace pentru medalia de bronz cu Dinamo, primele meciuri urmând a avea loc la finalul săptămânii, la Craiova.