Dunărea are 1-0 în finala cu Miercurea Ciuc

hochei-1

Start perfect pentru Dunărea Galaţi în finala Ligii Naţionale de Hochei pe Gheaţă. Gălăţenii au făcut legea la Miercurea Ciuc şi au învins în primul meci cu 4-1, după un joc pe care l-au controlat în totalitate. Robert Krajci a deschis scorul în minutul 6 pe contraatac, iar gălăţenii au păstrat avantajul minim până la prima pauză. La mijlocul reprizei a doua, Zoltan Pal a dublat avantajul gălăţenilor după o combinaţie cu Szabolcs Szocs. Ciucanii au revenit în meci prin golul înscris în superioritate numerică de Alexander Dyadyushko, însă gălăţenii au refăcut avantajul de două goluri chiar înainte de a doua pauză. Alexandru Munteanu a împins pucul în plasă după ce Botond Flinta a nimerit bara din apropierea porţii. În repriza a treia Levente Lorincz s-a distrat cu apărarea ciucanilor şi a înscris pe sub portarul gazdelor. Scor final 4-1 pentru Dunărea, care are acum 1-0 la general. Astăzi se joacă meciul doi al finalei, tot la Miercurea Ciuc, partidele trei şi patru urmând să se joace vineri şi sâmbătă la Galaţi.

redactor: Marius Ţuca