TENIS. Patricia Ţig este în sferturi la Baku

tenis patricia-2

Patricia Ţig a trecut de ucraineanca Olga Savchuk, numărul 283 în lume, după un meci foarte echilibrat.

Patricia Ţig a reuşit de fiecare dată break-ul decisiv pe final de set: la 5-5 în primul set şi la 4-4 în setul al doilea.

Scor final 7-5, 6-4, iar gălăţeanca va juca în premieră în sferturile de finală ale unui turneu WTA. Patricia Ţig a avut cifre remarcabile în meciul de joi.

Turneul de la Baku, optimi

Patricia Maria Ţig 7 6
Olga Savchuk 5 4

Sursa: wtatennis.com

A reuşit un procentaj de 73 la sută la primul serviciu şi a fost foarte eficientă în ce priveşte punctele de break.

Patricia a câştigat două dintre cele trei oportunităţi pe care le-a avut. În plus, gălăţeanca a salvat patru din cele cinci mingi de break pe care adversara sa le-a avut pe parcursul meciului.

...........................
Patricia Ţig va juca vineri pentru un loc în semifinalele competiţiei cu o tânără jucătoare din Croaţia.

Este vorba despre Donna Vekic, vecină de clasament cu Patricia Ţig în topul mondial. Gălăţeancă este pe 154 în lume, în timp ce Donna Vekic este pe locul 140 în clasamentul WTA.

redactor: Marius Ţuca