FOTBAL. FC Botoşani cu ocaziile, Steaua cu punctele

BOTOSANI STEAUA

FC Botoşani a pus stăpânire pe joc, iar ocaziile au început să apară la poarta lui Cojocaru. Ngadeu, Batin şi Croitoru au fost rând pe rând aproape de egalare înainte de pauză. După pauză, FC Botoşani a cerut penalty după pătrunderea în careu a lui Batin, însă Alexandru Tudor a închis ochii la contactul dintre Toşca şi atacantul gazdelor.

Roman a risipit o ocazie imensă, atunci când a trimis peste poartă din centrarea lui Batin. Prima ocazie a Stelei a venit abia în prelungiri, atunci când Tade n-a reuşit să îl învingă pe portarul Pleşca în situaţie de unu la unu. S-a terminat 1-0 pentru Steaua, rezultat mare pentru echipa lui Mirel Rădoi, care şi-a menajat aproape toţi titularii pentru returul cu Partizan de la Belgrad.

Pentru Steaua urmează marele derby cu Dinamo, în timp ce FC Botoşani va juca în etapa a cincea în deplasare, cu FC Voluntari.