Sari la conținut
News Alert

Personalităţile Iaşiului au fost premiate la Seara Valorilor

 

Festivitatea de premiere a valorilor a fost deschisă cu un cuvânt de bun venit din partea premierului Victor Ponta.

"Vin în calitate de prim-ministru şi în calitate de admirator al valorilor pe care Iaşul şi Moldova le are, uneori cu un pic de invidie, nu multă," a spus premierul Victor Ponta în deschiderea ceremoniei.

Primii care au fost recompensaţi pentru munca depusă au fost elevii. 13 tineri care au obţinut rezultate excelente la olimpiadele naţionale şi internaţionale au fost premiaţi de primarul Iaşiului, Gheorghe Nichita. Premii şi distincţii au fost acordate oamenilor de cultură şi personalităţilor academice care au promovat Iaşul.

Valeriu Stancu, premiat cu premiul Pogor: "Un oraş care găseşte o atât de tulburătoare formă de a-şi onora valorile merită cu adevărat să capete acel însemn de nobleţe pe care oricum îl poartă pe umerii săi de Capitală Culturală Europeană în 2021."

Titlul de cetăţean de onoare a revenit profesorului Daniel Condurache, medicului Adrian Streinu Cercel şi actorului Ion Caramitru.

LISTA PREMIILOR OFERITE LA SEARA VALORILOR: 

1. Premiile de Excelență în Educație au fost acordate celor 13 elevi care au obținut rezultate excelente la concursurile și olimpiadele naționale și internaționale:
1. Amironesei Aura Elena, clasa XI, Colegiul Național Iași
Medalia de Argint - Olimpiada Internațională de Geografie.
2. Constantin T. Alexandra, clasa a XII-a, Colegiul Național,,Emil Racoviță''
Medalia de Bronz - Olimpiada Internațională de Biologie
3. Filip Ioana Adelina, casa a VIII-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
Locul I, Olimpiada Internațională de Lectură.
4. Ilașcu Bianca, clasa a XII-a Colegiul Național ”Emil Racoviță”, Iași
Locul I, Olimpiada Internațională a elenismului (limba greacă).
5. Ivașcu Catalina, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială ”Titu Maiorescu”, Iași
Locul I, Olimpiada Internațională a elenismului.
6. Gurulea Corina, clasa a IX-a, Colegiul Economic Administrativ, Iaşi
Locul II, Olimpiada Internațională de Limba Rusă.
7. Pătrău Alexandra, clasa a XI-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
Locul II, Olimpiada Internațională de Lectură
8. Niță Elena, clasa a IX-a Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
Locul II, Olimpiada Internațională a elenismului.
9. Stamouli Maria, clasa a VI-a, Colegiul Național Iași
Locul III, Olimpiada Internațională a elenismului
10. Hristea Iulia, clasa a X-a, Colegiul Național ”Emil Racoviță”, Iași
Locul III, Olimpiada Internațională a elenismului
11. Ștreangă Laura-Andreea, clasa a IX-a, Colegiul Național Iași
Premiu Special - Olimpiada Internațională de Lectură
12. Tuchiluș Vlad, clasa a VIII-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
Medalia de Bronz, Competitia Internațională de Matematică, Korea.
13. Antohi Robert, clasa a VIII-a, Colegiul ”Costache Negruzzi”, Iași
Menţiune, Competiția Internațională de Matematică, Korea.

Fundația EuroEd a primit premiul pentru promovarea valențelor educaționale și culturale ieșene la nivel internațional.

2. Premiul Pogor
1. Ioan Holban – pentru întreaga operă în domeniul istoricii şi criticii literare
2. Constantin Parascan – pentru activitatea şi opera exegetică dedicată creaţiei lui Ion Creangă
3. Valeriu Stancu – pentru cei peste 40 de ani dedicați culturii ieșene

3. Premiul de Excelență în domeniul Cultural-Artistic
1. Jeno Bartos - pentru întreaga activitate artistică și pedagogică.
2. Florin Faifer - întreaga activitate în domeniul criticii dramatice.

4. Premiul „Vanda Condurache”
1. Otilia Bălinişteanu – redactor la cotianul „Lumina”

5. Premiul de Excelenţă pentru Implicarea în Proiectele Comunităţii
1. Fundaţia Solidaritate şi Speranţă – pentru numeroasele proiecte sociale implementate în Municipiului Iaşi

6. Premiul Excelenţa în Afaceri
1. SC Continental Automotive România, filiala Iaşi

7. Cetăţeni de Onoare
1. Daniel Condurache
2. Adrian Streinu-Cercel
3. Ion Caramitru