BASCHET. A doua victorie consecutivă. CSM U Oradea-CS Energia Tg. Jiu 95-88

sport energia rovinari

În restanța din etapa a șaptea a Ligii Naționale de Baschet, Oradea și-a luat revanșa în fața Energiei după eșecul din finala Cupei României. A fost prima întâlnire de la duelul pentru trofeu, câștigat de gorjeni. S-a mers cap la cap în primul sfert, încheiat 19-19. Oradea a trecut la conducere în următoarele două părți, pe care le-a tranșat identic, 28-23.

Cu un deficit de 10 puncte înaintea ultimului sfert, gorjenii n-au mai avut energie să recupereze decât trei și partida s-a încheiat 95-88 pentru Oradea.

În a patra victorie pentru CSM U din acest sezon, Daniel Dillon a fost cel mai bun marcator, cu 21 de puncte. MVP-ul partidei, însă, a venit de la oaspeți, Porter Troupe a reușit 26 de puncte.