BASCHET: CSM CSU Oradea a pierdut meciul cu Steaua și a trecut pe locul doi în campionat

CSM Oradea baschet

Steaua a câştigat derby-ul etapei a 5-a din Liga Naţională de baschet. Ocupanta locului trei din sezonul trecut a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Oradea.

Fără pas greşit în această ediţie de campionat, ros-albaştrii au câştigat primul sfert cu 26-17, dar l-au pierdut pe cel secund cu 17-22.

Baschetbaliştii antrenaţi de Claudiu Fometescu au avut emoţii şi după pauza mare: orădenii s-au apropiat la doar 2 puncte, în finalul sfertului trei.

În final, ros-albaştrii au câştigat cu 90-85, iar spectacolul a fost asigurat de Cameron Long. "A fost o aruncare necontrolată, pe care am încercat apoi să o controlez", a glumit la final Cameron.

CSM Oradea baschetfoto: Facebook CSM Oradea

Cel mai bun marcator din întrecerea internă a avut o nouă evoluție de cinci stele. Nikola Jevtovic a reuşit 27 de puncte pentru Steaua, care a înregistrat a 11-a victorie în 19 dispute cu Oradea. Pentru oaspeţi a fost a doua înfrângere a sezonului, după cea de la Sibiu.