BASCHET. CSM Oradea, victorie la debutul în FIBA Europe Cup

CSM Muratbey

Eliminată din Basketball Champions League, CSM CSU Oradea a luat prima opţiune la calificarea în sferturile FIBA Europe Cup după succesul din prima manşă a optimilor cu Muratbey Uşak Sportif.

La primul duel din istorie cu echipa din Turcia, campioana României a avut avantaj de un punct şi la pauza mare, şi înainte de startul ultimului sfert.

Omul meciului a fost Muhamed Pasalic, cel mai bun marcator de pe parchet, cu 25 de puncte. Bosniacul a marcat inclusiv coşul care a stabilit scorul final, 82-72 pentru Oradea.

Pentru echipa lui Cristi Achim au jucat Branko Mirkovic 5 puncte, 4 recuperări, 9 pase decisive, Martin Zeno 13 p, 7 rec, 5 pd, Andrei Mandache 7 p, 1 rec, 1 pd, Cătălin Petrişor, Uros Lucic 5 p, 3 rec, Titus Nicoară 8 p, 8 rec, 2 pd, Sean Denison 18 p, 4 rec, 3 pd, Bogdan Ţîbîrnă 1 p, Muhamed Pasalic 25 p, 4 rec, 5 pd şi Bogdan Nicolescu o recuperare.

La oaspeţi au evoluat Zachary August 9 p, 11 rec, 2 pd, Berent Kavaklioglu, Berkay Candan 8 p, 2 rec, D'Angelo Harrison 16 p, 6 rec, Rolands Freimanis 16 p, 4 rec, Ozcan Surucu, Sarunas Vasiliauskas 8 p, 3 rec, 4 pd, Gorkem Sonmez, Hakan Ismail Demirel 8 p, 4 rec, 3 pd, Ekene Ibekwe 4 p, 4 rec şi Shaquielle McKissic 3 p, 3 rec, 3 pd.

Returul din Turcia este programat pe 22 februarie.

CSM Oradea a evoluat în acest sezon în Basketball Champions League, unde a disputat 18 meciuri, cu un bilanţ de nouă victorii şi nouă înfrângeri, dar s-a clasat pe locul 6 în grupa B şi a ratat faza play-off a competiţiei.

Pentru bihoreni urmează marele derby de pe teren propriu cu liderul campionatului, U-BT Cluj, care va fi transmis în direct la Digi Sport 3 sâmbătă, de la ora 20.