BASCHET. CSM-U Oradea a urcat pe podium, după victoria cu SCM U Craiova

meci CSM Craiova

Cu Pantic în mare formă şi Dillon de la meci la meci tot mai bun, vicecampioana a răpus fără prea mari emoţii Craiova.

„Am avut nişte coşmaruri zilele acestea legate de acest meci. Din fericire pentru noi, s-a terminat cu bine. Părerea mea că este o victorie până la urmă meritată", consideră Cristian Achim, antrenorul CSM-U Oradea.

A cincea victorie consecutivă pentru CSM-U Oradea a început cu un sfert unu adjudecat la şapte puncte. Până la pauza mare diferenţa pe tabelă a fost de opt puncte, 42-34. Craiova a dat semne de revenire în sfertul trei, dar cu un singur punct recuperat nu a putut emite pretenţii la mai mult. Dpar în sfertul patru a reuşit să fie egala echipei antrenate de Achim.

„Eu zic că, până la urmă, cheia acestei victorii a stat în efortul depus în apărare şi în rotaţia noastră un pic mai lungă", consideră Cristian Achim.

Cel mai bun marcator al partidei a fost pivotul Mladen Pantic, cu 20 de puncte reuşite, în vreme ce Daniel Dillon a fost cel mai bun jucător al întâlnirii cu 14 puncte marcate şi 9 recuperări.

Reporter: Nicolae Mihalcea
Operator: Darius Pop
Editor web: Adrian Laboș