BASCHET. România a câştigat EURO U20, Divizia B, găzduit de Oradea

Romania U20 castiga EURO U20

În faţa a 2.000 de spectatori care au umplut duminică seara tribunele Arenei Antonio Alexe din Oradea, naţionala de baschet sub 20 de ani a României a câștigat Campionatul European U20, Divizia B. În finala întrecerii, tricolorii au învins Croaţia cu 80-67.

Elevii lui Tudor Costescu au realizat o repriză secundă de senzație, în care au reuşit un parțial de 26-11. Astfel, au anulat avansul de şapte puncte luat de croaţi şi şi-au mărit diferenţa în sfertul al patrulea. Finalul meciului a consemnat victoria României la 13 puncte distanţă.

Tricolorii au avut de depăşit accidentarea din primul sfert a lui Georges Darwiche şi descalificarea lui Nandor Kuti.

În partida cu Croaţia, Emil Cățe a totalizat 20 puncte, 14 recuperări, Tudor Gheorghe a adăugat 16 puncte, 8 pase decisive, 4 recuperări, iar Radu Vîrnă şi Bobe Nicolescu au terminat cu 15, respectiv 10 puncte pentru România.

Lotul echipei naționale U20 masculin:
- jucători: Emi Cațe, Nandor Kuti, Bobe Nicolescu, Bogdan Popa, Radu Vîrnă, Georges Darwiche, Tudor Gheorghe, Anton Diaconescu, Ionuț Berceanu, Sebastian Ionescu, David Engi Rosenfeld, Andrei Iliescu.
- staff: Tudor Costescu, Alex Ziguli, Ionuț Bâscoveanu și Cosmin Radu.