BASCHET. România, în sferturile Euro U20, după a treia victorie consecutivă

romania-U20

Echipa națională a României a obținut cea de-a treia victorie la Campionatul European U20 de baschet masculin, Divizia B, de la Oradea, după ce, marţi seara, a trecut de Macedonia cu scorul de 68-63. Astfel, tricolorii sunt calificați în sferturile de finală ale competiției.

Chiar dacă Macedonia a condus cu 12-4 în primele minute de joc, baschebaliştii români au întors situaţia pe tabelă marcând 16 puncte fără să primească vreunul.

La pauza mare scorul era de 34-28, iar la debutul ultimului sfert România a condus cu 54-48.

Oaspeţii au preluat conducerea la începutul sfertului al patrulea, dar Bobe Nicolescu, Nandor Kuti și Bogdan Popa au marcat pentru victoria României.

Pe lista marcatorilor şi-au trecut numele Bobe Nicolescu, 16 puncte, Georges Darwiche, Nandor Kuti și Bogdan Popa – cu câte 11 puncte, şi Emil Cățe, 10 puncte. De partea cealaltă, Maslinko a înscris 24 puncte.

Cu trei victorii, România este câștigătoare a Grupei C, indiferent ce se va întâmpla în meciul cu Albania, programat miercuri, de la ora 18:30, tot la Arena Antonio Alexe.